Wszystkie nasze mieszkania mają gwarancje wysokiego standardu firmowanego logiem Krakow For You. Mieszkania są częścią tzw. ApartmentHouse ®.
Sprawdź!
Las Wolski - zielone płuca Krakowa

Łyk historii
Ten będący ulubionym miejscem spacerów mieszkańców grodu Kraka, kompleks leśny o powierzchni 435 ha, ma bardzo bogatą historię. Zasadniczo wyróżnia się tu dwa uroczyska: Las Wolski i Bielany.
Uroczysko Las Wolski było dawniej własnością księcia Marcela Czartoryskiego. Spadkobiercy i następni właściciele Lasu Wolskiego odsprzedali go w 1915 roku Kasie Oszczędności Miasta Krakowa, a ta ofiarowała go miastu. Uchwałą Rady Miejskiej przeznaczono leśną darowiznę o powierzchni 335,14 ha na tzw. "Park Ludowy".
Las Uroczysko Bielany był od 1604 roku własnością Klasztoru o.o. Kamedułów, których sprowadził do Polski Mikołaj Wolski - Wielki Marszałek Koronny. Klasztor otrzymał ten las w darowiźnie od Sebastiana Lubomirskiego.

Las Wolski jest jednym z największych w Polsce parków leśnych. Położony jest na wzgórzach stanowiących południowo-wschodnie pasmo wzniesienia Jury Krakowsko-Wieluńskiej. Las Wolski pokrywa najwyżej wzniesione wzgórza: Sosnowiec (358 m n.p.m), Pustelnik (352 m n.p.m), Srebrna Góra (326 m n.p.m). Wzniesienia te są wyższe o około 100 m od Błoń Krakowskich; las więc góruje ponad miastem i stanowi wspaniałą naturalną panoramę zieleni w części zachodniej Krakowa Jego liczne drogi i ścieżki rekreacyjne ciągną się na łącznej długości 40 km. Wytyczono w nim 6 szlaków spacerowych w łącznej długości około 16 km oraz szlak rowerowy i szlak konny. Przy ścieżkach spacerowych i kilku polanach rozmieszczone są ławki i schrony przeciwdeszczowe. Bliskość miasta, dobra komunikacja i odpowiednie zagospodarowanie powodują, iż teren ten jest bardzo atrakcyjnym miejscem aktywnego wypoczynku.


Co warto zobaczyć?
W centrum Lasu Wolskiego położone są: klasztor o.o. Kamedułów na Srebrnej Górze - zabytek grupy "O" czyli o znaczeniu światowym, "Belweder" na Przegorzalskiej Skale (obecnie obiekt należy do Uniwersytetu Jagiellońskiego, w którym mieści się Instytut Badań Polonijnych), Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudzkiego na wzgórzu Sowiniec ( nieopodal Kopca Piłsudskiego 12 września 1999 roku, w rocznice powołania rządu premiera Tadeusza Mazowieckiego, tuż przy ścianie lasu, posadzono 10 dębów, symbolizujące 10 lat, które upłynęły od zapoczątkowania transformacji ustrojowej. Tak powstał zaczątek alei nazywanej "Aleją Dębów Wolności im. Tadeusza Mazowieckiego". Co roku sadzone jest kolejne drzewo) oraz Ogród Zoologiczny.
Zoo to jest niewątpliwie jednym z najpiękniej położonych ogrodów zoologicznym. Ogród ma specyficzny, kameralny charakter. Piękna i wspaniale pielęgnowana zieleń otacza wybiegi. Po malowniczych alejkach przechadzają się pawie i od czasu do czasu raczą zwiedzających widokiem bajecznie pięknych, opalizujących w słońcu rozpostartych jak wachlarz ogonów. Nie sposób wymienić gatunki zwierząt, które zamieszkują to miejsce. Są tu zwierzęta rodzime i z innych stron świata. Polecamy krakowski zwierzyniec nie tylko latem. Warto go zwiedzić także zimą. Co prawda część zwierząt wtedy albo śpi albo jest "schowana" w ciepłych pomieszczeniach, ale zdarzają się niespodzianki, jak choćby widziana przez nas na śniegu czarna pantera czy tygrys.

Jak dotrzeć?
Dojazd z centrum Krakowa może przebiegać dwoma trasami:
- ulicami: Piłsudskiego, Focha i Kr. Jadwigi, przez Wolę Justowską (ok. 6 km);
- ulicami: Zwierzyniecką, Kościuszki i Ks. Józefa, przez Bielany (ok. 8 km);

Można skorzystać z komunikacji autobusami miejskimi MPK (autobus linii 134). Samochody dojeżdżają tylko do parkingów: przy wejściu do ZOO, na Sowińcu obok kopca Piłsudskiego oraz przy restauracji "Pawilon". Oczywiście najlepiej pojechać na rowerze, gdyż korzystając z tego środka lokomocji, można w pełni napawać się urodą okolicznej przyrody.

Na terenie Lasu Wolskiego znajdują się trzy rezerwaty przyrody:

  • Bielańskie Skałki - rezerwat ścisły, florystyczny o pow. 1,73 ha, założony w 1950 roku.
  • Panieńskie Skały - rezerwat leśny i krajobrazowy o pow. 6,41 ha, założony w 1953 roku. To piękne i urokliwe miejsce: głębokie parowy i wąwozy z licznymi skałkami o fantastycznych kształtach. Legenda głosi, że podczas tatarskiego najazdu na Kraków w Lesie Wolskim schroniły się zakonnice z klasztoru Panien Norbertanek. Gdy nieprzyjaciel był blisko zakonnice zaniosły gorące modlitwy do Matki Boskiej prosząc o ocalenie. I ich modlitwy zostały wysłuchane. Matka Boska zamieniła je w białe skały. Na terenie rezerwatu rośnie naturalny las bukowy z domieszką dębów, sosen, grabów i jaworów. Panieńskie Skały i ich okolice szczególnie pięknie wyglądają jesienią, gdy buki płoną czerwienią i złotem, żółcią i rudym brązem.
  • Skałki Przegorzalskie - rezerwat ścisły, florystyczny o pow. 1,38 ha, założony w 1959 roku. Rośnie tu las mieszany z przewagą dębów i krzewów ciepłolubnych: leszczyn, tarnin, irg, berberysów, dzikich róż i innych. Sporo tu także brzóz, które największy urok roztaczają wiosną. Ich rozwijające się listki na drobnych, cienkich gałązkach wyglądają jak koronka. Wiosną (tak jak w tym roku) poszycie lasu na wielkim obszarze pokryte jest tysiącami kwitnących na biało zawilców.

Fortyfikacje
Przez Las Wolski prowadzi część oznakowanego żółto-czarno-żółtymi znakami - szlaku dawnej Twierdzy Kraków. W latach zaborów - od roku 1795 do 1918 r. - Kraków oddalony był tylko o 7 km od granicy z Rosją, toteż stał się twierdzą, rozbudowywaną przez Austriaków od 1854 r. Postęp techniki - głównie wzrost zasięgu artylerii - spowodował, że fortyfikacje wzniesione w połowie XIX wieku stały się wkrótce bezużyteczne, toteż po 1878 r. wzniesiono pierścień budowli obronnych oddalonych od centrum miasta. W 1914 r. zewnętrzny pierścień Twierdzy Kraków liczył 32 forty różnych typów. Część z nich została, niestety, zniszczona w 2 połowie XX wieku, ale pozostałe świadczą o rozmiarach Twierdzy i kunszcie budowniczych. Na terenie Lasu Wolskiego znajdują się forty: Krępak, Srebrna Góra, Ostra Góra, Kopiec Kościuszki, Diabelski Most - do Salwatora. Warto zwiedzić te miejsca, szlak jest dobrze oznakowany, a fortyfikacje opisane.


• Krakow For You • © All rights reserved 2000-2012 •

Apartments in Krakow | Noclegi w Krakowie - Krakow For You